izvor slike
Osjetljiva koža, crvenilo, ekcemi, dermatitis pa sve do mjehura, svrbeža i plikova, između ostalog mogu biti posljedica nekih kozmetičkih proizvoda. Naša koža postaje sve osjetljivija, razlozi su mnogobrojni: od hrane koju jedemo, načina života, stresa, kemikalija kojima se susrećemo svaki dan, pa sve do brojnih kozmetičkih proizvoda koji mogu pojačati ili izazvati alergiju.
ŠTO SU SVE KOŽNI ALERGENI?
- konzervansi: konzervansi su često na samom dnu popisa sastojaka, što znači da ih u određenom proizvodu ima najmanje. Parabeni su odavno na udaru javnosti i sve rjeđe ih viđamo u proizvodima ali osim njih postoji još niz konzervansa koji ubijaju bakterije i viruse, produžuju rok trajanja proizvoda ali mogu nadraživati kožu i oči te uzrokovati alergije pa čak i dermatitis. Posebno pripazite na Methylchloroisothiazolinone/Methylisothiazolinone (MCI/MI) i Methylisothiazolinone (MI) koji su česti u šamponima, vlažnim maramicama, gelovima za tuširanje i kremama
- parfemi u proizvodima: neki mirisi dobivaju se umjetnim putem na bazi petroleja i jedni su od najčešćih alergenata
- razni naftni derivati: mineralno ulje, petrolatum, vazelin i slično mogu uzrokovati alergijske reakcije na koži
- omekšivači za rublje i deterđenti: razni omekšivači i deterđenti mogu imati i preko 15 vrsta sastojaka koji mogu izazvati alergijske reakcije i oštetiti kožu a posebno su agresivni prema dječjoj i jako osjetljivoj koži.
- formaldehid: čest sastojak u lakovima za nokte ali može se naći u ostaloj kozmetici za njegu lica i tijela kao i u antiperspirantima. Ovaj sastojak nadražuje dišne puteve, može uzrokovati alergije, reakcije na koži pa čak astmu.Također je povezan s umorom, vrtoglavicama, bolesti kostiju pa čak i rakom.
Iako se čini da ga je vrlo malo u proizvodima, nemojte misliti da i mala količina ne može uzrokovati velike probleme. Za primjer, pokazat ću Vam slučaj jedne moje čitateljice koja je od proizvoda za nokte koji sadrži formaldehid imala jaku alergijsku reakciju i probleme s dišnim putevima radi kojih se morala obratiti liječniku.
- propylene glycol- ovaj sastojak možete vidjeti skoro u svemu: gelovi za pranje, losioni, kreme za lice, šamponi, šminka... jak je iritans i može uzrokovati jake alergije. Izbjegavajte ga.
- sodium lauryl sulfate (SLS), sodium laureth sulfate (SLES) su sastojci koji se nalaze najčešće u gelovima za pranje lica i tijela, šamponima te sapunima. Nadražuju osjetljivu kožu i mogu ju dugoročno i skoro nepovratno isušiti.
- umjetne boje: vrlo često u proizvode se dodaju umjetne boje, iskreno, nemam pojma zašto ali takvi sastojci nisu uopće potrebni i treba ih izbjegavati. PPD (P-Phenylenediamine) je najčešći sastojak koji se nalazi u bojama za kosu a boje se dodaju i u proizvode. Naravno, kod makeup-a ćemo takve sastojke vrlo teško izbjeći osima ako ne koristite provjerenu, prirodnu dekorativnu kozmetiku, u svemu ostalom ima puno umjetnih boja koje mogu izazvati alergijske reakcije. Posebno se odnosi na ruževe i maskare.
- lateks-guma od koje se proizvode rukavice može izazvati reakciju, najgore je što taj sastojak stavljaju i u eyelinere, olovke, maskare i tuševe pa se nemojte čuditi kako određeni proizvodi iritiraju oči
- prirodna kozmetika i eterična ulja: prirodni i biljni pripravci, posebno eterična ulja koja ti proizvodi često sadrže, imaju često neželjene učinke na zdravlje. To jako ovisi o porijeklu ulja s obzirom da u eteričnim uljima različitog porijekla postoje značajne razlike u udjelima štetnih tvari. Vrlo je važno voditi brigu o odabiru eteričnih ulja i njihovoj uporabi u kozmetičkim pripravcima. Ona se kupuju od renomiranih proizvođača koji posjeduju certifikate. Ovdje postoji čitav niz alergenata i iritantnih sastojaka. Navest ću samo neke koji su najčešće zastupljeni: limonen, citronelol, citral, geraniol, linalol, eugenol.
KAKO PREPOZNATI KOŽNU ALERGIJU: simptomi mogu biti različiti, ali najčešće se osjeti peckanje, svrbež, naoticanje kože, očiju i sluznice. Simptomi mogu biti blaži do pravih problema radi kojih se moramo obratiti liječniku. Svaku reakciju kože nakon nekog proizvoda a da nije uobičajena svakako nemojte zanemarivati.
Vrlo često koristeći proizvode s AHA, BHA kiselinama, retinolom ili C vitaminom koji često peckaju na koži zamjenjujemo alergijskim reakcijama. Takve proizvode koristite na potpuno suhoj koži i ako se simpotomi peckanja ne smanjuju vjerojatno ti proizvodi nisu za Vašu kožu pa ih ili izbacite ili prorijedite upotrebu, s naglaskom da je lagano crvenilo i peckanje kod ovakvih proizvoda normalno.
PRVA POMOĆ KOD ALERGIJA: u svojim kućnim ljekarnama, obično uvijek imamo nešto što može ublažiti crvenilo, svrbež ili žarenje. Najbrži način su oblozi od vode ili čaja (kamilica) i zapravo kada se meni dogodi takva reakcija, osim obloga ne koristim ništa. Tek sljedeći dan na bolna mjesta nanosim Bepanthen kremu, aloe vera gel i špricam hidrolatima od hamamelisa, rimske kamilice ili lavande. Odlično je ako imate kakav hidrolat napraviti oblog od njega, može i na oči ako su natekle. Ukoliko se radi o jakim simptomima, mora se hitno liječniku kako bi prepisao antihistaminike i dao odgovarajuću terapiju.
Toplo Vam preporučujem da onaj proizvod koji Vam je naštetio ponesete kod liječnika, jer će on vjerojatno odmah zaključiti koji sastojak Vam je naštetio, a ako se to ne dogodi, provjerite sastojke i pomoću gore navedenih alergenata a i mnogih drugih koji se spominju na internetu pokušajte naći onaj koji je bio koban.
KAKO SPRIJEČITI KOŽNE ALERGIJE:
- gledati popis sastojaka: što duži popis sastojaka, to veći rizik od alergija. Najbolje je birati proizvode sa što manje sastojaka ako niste sigurni čemu oni služe.
- čitati popis sastojaka: ako već znate da neki sastojak uzrokuje reakcije onda dobro pročitati sastave prije kupovine. Također, bilo bi dobro bez obzira na alergije izbjegavati sve štetno i moguće iritativno
- brend ili ime proizvoda ne znači ništa, opet-čitati sastojke
- sve navedeno se ne odnosi samo na preparativnu kozmetiku i deterđente već i na dekorativnu kozmetiku pa i kod nje provjerite sastojke.
Kozmetika može skrivati zaista velike okidače kožnih problema, zaštite se od mogućih nuspojava, a posebno oprez kod djece i starijih osoba.
Jeste li alergični na neke sastojke? Kako se nosite s tim problemima?
Oznake: alergeni, alergije, crvenilo kože, nuspojave, preparativa, svrbez