Kontroverzni sastojak zvan alkohol o kojem često čitamo, zajednički je nazivnik za mnoge alkohole koji nemaju jednaku ulogu u proizvodima a niti djelovanje na kožu.
ZAŠTO SE KORISTI ALKOHOL U KOZMETICI? Najčešća uloga alkohola je otapalo za ostale sastojke, odnosno omogućuje da se ostali sastojci u proizvodu pomiješaju, zatim kao konzervans da se proizvod ne bi brzo pokvario ali neki derivati alkohola služe i za ovlaživanje kože. Alkoholi su ponekad nužni u kozmetici jer otapaju biljne ekstrakte koji se ne mogu otopiti u vodi ili ulju ali zato je bitno da koristite renomirne i certificirane proizvođače koji paze na porijeklo alkohola.
Vjerojatno ste naletili na pojmove "dobri" i "loši" alkoholi i o čemu se zapravo radi?
TZV. "LOŠI" ALKOHOLI su sastojci koji su loši za našu kožu jer ju isušuju i iritiraju. Najčešći među njima su:
- Propyl Alcohol (propanol, propilni alkohol)
- SD Alcohol (denatuirani alkohol, alcohol)
- Methylalcohol (metilni alkohol, metanol)
- Isopropyl Alcohol(Isopropanol, izopropil alkohol)
- Ethanol (etanol)
- Alcohol Denat
ZAŠTO SU ALKOHOLI ŠTETNI? "Loši" alkoholi isušuju kožu radi čega ona postaje isušena, nezaštićena i vrlo često izlučuje još više sebuma. Uzrokuje prerano starenje kože kao i dobru podlogu za napad virusa i bakterija. Osim toga, nakuplja se u organizmu te može uzrokovati alergije i poremećaj hormona.
GDJE MOŽETE PRONAĆI "LOŠE" ALKOHOLE? Nažalost posvuda, najčešće u kozmetici za masnu i problematičnu kožu te u proizvodima za kosu, tijelo, lice i makeup-u.
TZV. "DOBRI" ALKOHOLI dobivaju se iz biljnih izvora i nazivaju se i manim alkoholima ili kiselinama. Služe kako bi se proizvod lijepo razamzivao, kao konzervans ili za vlagu kože. Nije ih potrebno izbjegavati, mada kao kod svakog sastojka uvijek je potreban oprez u slučaju osjetljive kože. Najčešći "dobri" alkoholi su:
- Cetearyl Alcohol: je masni alkohol koji daje proizvodima finu teksturu i stabilnost. Potencijalno je iritativan i komedogen.
- Glicerin (glicerol): iako trostruki alkohol po formuli, ovo je sastojak koji daje vlažnost i gipkost koži i nije ga potrebno izbjegavati
- Cetyl Alcohol (cetil alkohol): masni alkohol dobiven sapunizacijom određenih biljnih ulja. Koristi se kako bi proizvod bio lijepe teksture i stabilan. Vrlo je komedogen pa ako imate problema s aknama, izbjegavajte ovaj sastojak.
- Stearyl Alcohol(stearil alkohol): slično poput Cetyl Alcohola
- Benzyl Alcohol: aromatski alkohol koji se nalazi u biljkama a služi kao mirisni sastojak ili otapalo. Nije štetan i ima analgetska svojstva.
- Lauryl Alcohol
- Lanolin Alcohol
ČINJENICE:
- visoko mjesto na popisu sastojaka ne znači nužno da alkohola ima puno u proizvodu. Da bi se tako nešto konstatiralo treba znati kemijsku formulaciju. Dakle, koliko alkohola ima u proizvodu trebalo bi znati koliko ima sastojka ispred njega a ne na kojem je mjestu.
- "alcohol free" oznake ne znače da proizvod ne sadrži alkohol. Ova oznaka znači da proizvod ne sadrži denatuirani alkohol.
- kako se najlakše snaći: najjednostavniji način na koji morate obratiti pažnju: kada piše Alcohol, Alcohol denat, Ethanol, Metanol i slično proizvode izbjegavajte jer isušuju i nadražuju. S druge strane kada vidite u sastojcima Stearyl Alcohol, Cetyl Alcohol, Cetearyl Alcohol, Lauryl Alcohol, Myristyl Alcohol i slično nisu štetni niti isušujući alkoholi a spadaju u masne alkohole koji se koriste kao emolijensi i njegujući sastojci ali zato su komedogeni i često začepljuju pore.
- kozmetika za bebe i djecu vrlo često nije lišena štetnih alkohola kao ni prirodna kozmetika.
Za kraj, preporuka je izbjegavati "loše" alkohole a posebno oprez kod proizvoda protiv akni jer su najčešće tamo zastupljeni.
Pazite li na alkoholu sastavu proizvoda? Ukoliko imate kakvih pitanja, slobodno ih ostavite u komentarima.
Oznake: alkohol, čitanje sastojaka, sastav proizvoda, sastojci, štetni sastojci