subota, 6. kolovoza 2016.

ARGANOVO ULJE MELVITA

O uljima sam napisala toliko postova i drago mi je da je napokon stiglo na red jedno od mojih najdražih ulja: arganovo.
Toliko puta sam se uvjerila u njegovu djelotvornost i toliko puta preporučila da mi je drago da uz recenziju današnjeg proizvoda mogu napisati i moja dugogodišnja iskustva o korištenju istog.
Arganovo ulje dolazi iz Maroka i bitno je kada ga kupujete da provjerite sastav, odnosno da u sastavu piše da je čisto poput ovog. Nažalost, danas svi zovu arganovim uljem razne mješavine pune silikona i parfema, a to nije ono o čemu pišem.
Melvita je poznata po certifikatima Ecocert i drugima tako da je definitivno jedan od onih brendova u čija ulja nema sumnje.
OPIS PROIZVODA: Organsko ulje s certifikatima ECOCERT BIO i EFT dobiveno je prvim hladnim prešanjem plodova marokanskog drveta Argan (Argania spinosa). Ima moćna obnavljajuća svojstva i tradicionalno se koristi za regeneraciju i umirivanje kože.

MOJ DOJAM I NAČIN KORIŠTENJA: Arganovo ulje je mnogima poznato i vjerujem da ste se već uvjerili u njegovu moć regeneracije i usudila bih se napisati da je ovo ulje jedno od najjačih anti-age ulja. Doslovno kada ga nanesete navečer prije spavanja, ujutro možete primjetiti kako je koža zategnuta i blistava. Ja osobno ulja najviše koristim u hladnijim mjesecima, te ih kombiniram međusobno, a više o kombinacijama, pisala sam u ovom postu.
Arganovo ulje se nanosi na čistu, vlažnu kožu doslovno u kapima. Možete ostaviti kožu lagano vlažnom nakon umivanja ili ju poprskati hidrolatom o kojima sam pisala ovdje i potom nanijeti ulje. Koliko je kapi potrebno to je ovisno o koži; na primjer moja je mješovita i dovoljno mi je tri do četiri kapi za cijelo lice, vrat i dekolte. Nakon ulja ne koristim kreme za lice, ali i taj dio je individualan. Koža koja je jako suha, naravno da nakon ulja može nanijeti hidratantnu kremu dok kod masnih i mješovitih koža, ulje je sasvim dovoljno. Arganovo ulje je na mojoj koži komedogeno, odnosno hoće mi počepiti pore i uzrokovati prištiće ali ga se zato ne odričem već miješam s nekomedogenim uljima (lješnjak, avokado ili jojoba) u omjeru 50:50. Što se tiče komedogenosti, moram naglasiti da je isto individualano. Na primjer, nekome s masnom kožom može savršeno odgovarati dok nekome sa suhom nikako ali predlažem da se malo poigrate te ga miješate s ostalim uljima kako biste pronašli savršenu kombinaciju jer je zaista šteta ne uživati u tako djelotvornom blagu. Također, argnovo ulje koristim i kao tjednu masku na način da ga nanesem obilno na lice, vrat i dekolte te ostavim 20 minuta i isperem (ispirem ga iz razloga što je meni osobno komedogeno ali naravno da ga možete ostaviti na koži a višak ukloniti papiranatom maramicom).
Osim za lice, arganovo uje koristim i za kosu kao pakung. Napravim mješavinu argana i avokada te nanesem nedjeljom kada obično imam najviše vremena na kosu te nakon nekoliko sati isperem. Argan vam je odličan i za tjeme, pogotovo za one koji imaju problema sa suhim vlasištem a kažu da djeluje i kod ispadanja ali taj dio nisam primjetila. 
Melivitino arganovo ulje kako sam napisala je čisto i još k tome organsko što je naravno, dodatni plus. Nema nikakav miris što je vjerojatno rezultat postupka dezodoriranja kojim se vadi miris ulju ali njegova svojstva ostaju netaknuta. Za informaciju, arganovo ulje ima težak miris, nekome ugodan ali većini osoba neugodan tako da je meni osobno drago da Melvitino nema tog karakterističnog mirisa od kojeg vjerojatno nikome ne bih bila privlačna. Šalu na stranu, ovo je odličan proizvod i nešto što definitivno vrijedi imati u kolekciji, a posebno ako ste ljubitelj čistih biljnih ulja.
CIJENA: 159,90 kn (50 ml) u Muller trgovinama ili putem web shop-a.

Koristite li arganovo ulje? Koji su vaši načini upotrebe?

Broj komentara: 18:

  1. Koristim vec neko vrijeme arganovo ulje od biorienta i koza mi je predivna...a upola je jeftinije od melvitinog :)

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Meni je isto genijalno njihovo ulje, čak mi je i miris baš fin :)

      Izbriši
    2. Svi proizvodi su im top!! Maska je takoder fenomenalna

      Izbriši
  2. Koristim 100 % organsko arganovo ulje od proizvođača Bio Althaea, odlično je. Iako piše da je i jestivo, nanosim ga na nokte, lice i vrat, kod ugriza insekata...Koža izgleda drugačije, nježnija je i nahranjena!

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. A bas me zanimalo kakva su njihova ulja! Imaju svega u ponudi..znaci kvalitetna su?

      Izbriši
  3. Arganovo ulje ne smdri nego ima blag orasasti okus, nikako jak i smrdljivo. Nego onaj ulje koja dolazi u Hrvatskoj je najnekvalitetna ulja i odvratna, samo da vas kazem kako se radi taj ulje koja smrdi tamo u maroko: rijetko su plodove od argan drva i jer je zasticena regija ima puno koze, a one jedu arganovo plod i radnici da Bude lakse pokupe sjemenke u izmet i od toga naprave taj smrdljiva ulja bez nikakve svojstve. Tak imate kod kemig npr. A velike tvrke kao melvita kupi taj jeftnina, smrdljiva i dezodoriraju s kemijom. Bas prirodno i cisto... Evo mala poruka od marokankinja koji zivi tu 😉

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Nije nitko rekao da smrdi, nekome je ok, netko ga ne može podnijeti tako da je teško generalizirati. Ne znam za Kemig ali ja osobno vjerujem Melviti i ostalim renomiranim proizvođačima koji imaju jasno naglašene izvore i filozofije brenda kao i certifikate. Naravno, najbolje bi bilo kupiti argan u Maroku ali to nam nije baš izvedivo. Prema europskoj regulativi, proces dezodoriranja prihvatljiv je i kompatibilan s eko (bio) uljima. Primjenjuje se za ulja intenzivnog mirisa, poput argana, sezama i suncokreta, pogotovo kada su namijenjena za kozmetiku i to nije nikakva kemija već postupak uklanjanja
      mirisa na 200 stupnjeva celzijusa.

      Izbriši
  4. Prava cista hladna presana arganova ulja ima vrlo blag orasasti miris, zasto bi treba ga dezodorizacija? Jer je naprevljena od nalosije kvaliteta ulja koja se kupi po 10€ litra u maroka, ulja koja je napravljena od sjemenke koji su proslji kroz zeludac koze! I uzeli su u izmet koze, zbog toga taj jak miris. Jos na to ako dezodoriziraju i kako vi kazete na 200 stupnjeva to ubije do kraja sve svojsto ulja, bolje stavi suncokretovo ulje iz ducana! barem nije prosao kroz koze. I sto se tice certifikat, regija gdje raste argan drva je zasticena (ne smije pesticida i zbog toga ima puno koze) i svi koju imaju novce moze imati certifikat Ecocert, jer ecocert na potvrdi kvalitet nego da je iz ekoloska uzgoja, tretman nakon toga boli briga, oni su dobivali svoju novcu. Bio i eko biznes je veliki biznes. Ja sam iz mali selo pored Essaouira i znam jako dobro kako izgleda, mirisi i efekti prava arganova ulja, kao znam kako velike firme kao melvita koriste naš bogastvo bez podrzaja nase tradicije. Nemojte to uzeti osobno, samo vam kazem kako je situaciju u istina.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Hvala ti na informacijama "iz prve ruke", mislim da tako možemo svako ulje onda gledati i ne znamo što kupujemo. Ja još uvijek vjerujem najrenomiranijim proizvođačima a valjda ću jednom probati pravo domaće ulje iz Maroka. I ovo je gore greška, nije 200 stupnjeva već 20, u žurbi sam dodala jednu nulu :D

      Izbriši
    2. Ako idete kao turist isto nikad ce Marokanci Vama prodati pravo Arganovo ulje ;), pre rijetko je, mora imati kontakti. I mislim da niste grijesili oko 200 stupjneva (poznata tehnika s parom)... jer sretno za dezodoriziti nesto na 20 stupnjeva...

      Izbriši
  5. Martina,spomenula si da ti je samo arganovo ulje komedogeno pa ga mijesas sa ljesnjakovim.Zanima me kakva je onda situacija.Planiram napraviti tako na jesen za nocnu njegu.A sto se tice pravog arganovog ulja,muzeva sestricna zivi u Maroku pa cu joj naruciti jednu bocicu.Pola litre kosta oko300kn.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Meni je komedogeno zato ga miješam s lješnjakom, avokadom ili jojobom. Nekad mix u jednakim omjerima svih navedenih ulja a nekad samo pola-pola lješnjaka i argana.

      Izbriši
  6. Dugo sam zazirala staviti arganovo ulje na lice jer sam čitala da je namjenjeno njezi suhe kože.Onda sam se odvažila i kupila ga.Tražila sam hladno prešano i nerafinirano.U Farmaciji su mi prodali Kemigovo i meni je odlično.Iako imam mješpvitu kožu puno mi bolje paše od lješnjakovog ulja.Stavljam ga na lice,tijelo,kosu.Zaista ne znam u čemu je kvaka i zašto je Melvitino toliko skuplje.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Eto uzela si mi rijec iz usta.i meni je super.kosa meka .svilenkasta .podatna.koza isto
      ne smrdi.i nemam potrebu da eksperimentiram s melvitinim koji je duplo skuplji.

      Izbriši
    2. Eto uzela si mi rijec iz usta.i meni je super.kosa meka .svilenkasta .podatna.koza isto
      ne smrdi.i nemam potrebu da eksperimentiram s melvitinim koji je duplo skuplji.

      Izbriši
  7. Jer Kemigova arganova ulja je naj nekvalitetna ulja sto moze se kupiti u Maroka, takva ulja je oko 8€ litra... Hladna presana od sjemenka izabrana u izmet od koze... i to prodaje i ljudi se stave na licu...

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Ako ste iz Maroka , koju marku arganovog ulja preporučujete ( a da se može kupiti u Hrvatskoj ) ?
      Hvala

      Izbriši
  8. Malo sam ostala zbunjena svim ovim navodima čitateljice iz Marika!
    Volim Melvita vodicu od lavande i ruže.
    Arganovo ulje nisam nikada koristila jer me uvijek bilo strah da je komedogeno, što si i potvrdila

    OdgovoriIzbriši