Masna koža, proširene pore, akne i problematična koža..."blagodati" koje većinom prate vrijeme puberteta ali često ostaje noćna mora i u kasnijim godinama. Divljanje hormona, stres, nepravilna njega i razni tretmani mogu ostaviti posljedice na koži poput ružnih ožiljaka, pa napokon kada nestanu akne, ostaje problem: rupice, nejednaka koža, crvene i/ili smeđe flekice i vječiti problem: kako ih se riješiti?
Ova tema je vrlo opsežna i o njoj bi se moglo pisati tri dana, ali pokušat ću obuhvatiti najčešće pogreške, tretmane i činjenice oko ovog kožnog problema.
NAJČEŠĆE POGREŠKE U NJEZI PROBLEMATIČNE KOŽE:
- "sam svoj majstor"- iako sam ja prva koja stalno čačka po licu i ne može podnijeti kada iskoči izdajnička akna, ovo je potpuno krivo. Istiskivanje, grebanje i diranje po licu koje je problematično i pogođeno komedonima, prištićima i aknama je strogo zabranjeno zato što ako niste iskusni možete uzrokovati veće upale i prijenos bakterija. Na primjer, da li vam se ikada dogodilo da istiskujete crne mitesere a drugi dan se na tom mjestu stvori prava upalna, bolna akna? Također, da li vam se dogodilo da imate jedan prištić a odmah za nekoliko dana oko njega se stvore još dva? Upravo je u tome stvar, miteseri ako se istiskuju to mora biti do kraja, inače riskirate upalu, također ako se napravi upalni prištić, dirate li ga, prenosite bakterije na tom području.
- pogrešna njega - vrlo često, zapravo najčešće kada imamo problematičnu kožu, koristimo kozmetiku namijenjenu takvom tipu. Takva kozmetika najčešće sadrži agresivne sastojke koji djeluju na pročišćavanje kože a to su razne kiseline: AHA, BHA, PHA, retinoidi, benzoil peroksid i slično. Najčešće u uputstvima ne piše kako takvi proizvodi stanjuju kožu i upozorenje da se uz njih koristi visoka SPF zaštita. Zapravo, uglavnom piše "koristiti dva puta dnevno" i tada korisnici najčešće upotrebljavaju takve preparate ujutro i navečer. Što se događa? Koža se stanjuje, postaje osjetljiva na UV zrake i potom osim akni i mitesera "zaradite" smeđe mrlje.
- razni tretmani protiv akni, ožiljaka (laseri, dermoabrazije, AHA kiseline) uključujući IPL tretmane protiv dlačica- ovi tretmani su efikasni i ako ulažete u njih ostavite ih za zimske mjesece za što se nadam da će vam svaki ozbiljan dermatolog i preporučiti. Također, uz njih se obavezno koristi visoka UV zaštita.
DEFINIRAJTE OŽILJKE
Ožiljci na licu mogu biti razni: crvene i/ili smeđe flekice na mjestu gdje su se nalazile akne, gruba nejednaka koža, veće ili manje rupice. Vrlo je bitno da definirate ožiljke jer ne pomaže sve jednako svakome a i svaka koža je drugačija.
KAKO NAPASTI OŽILJKE NA LICU? Borba protiv ožiljaka i flekica je dugotrajna! Ne očekujte brze rezultate i vrlo je važno biti discipliniran i redovit.
- ako se radi o crvenim i/ili smeđim flekama koje nikako ne prolaze, a posljedica su akne, najbolje je upotrijebiti proizvode koji imaju sastojke poput niacinamida (klik), AHA kiselina (klik) i C vitamina (klik). S tim da je dobro ako možete iskombinirati sve zajedno na primjer AHA kiseline navečer a ujutro C vitamin i niacinamid. Ne moram ponavljati da je UV zaštita obavezna (krema, BB krema, puder..). Kod mene se odličnim pokazala kojična kiselina o kojoj sam vam pisala u ovom postu. Vrlo važno je ako imate osjetljivu kožu ili kožu koja nije navikla na ove sastojke da krenete s preparatima nekoliko puta tjedno a u ostale dane koristite vulgaris hidratantne proizvode.
- odlične rezultate daje i aromakozmetika. Doduše, rezultati su malo sporiji ali su itekako dokazani: na primjer mješavine ulja poput ulja ploda divlje ruže, macerat centele, pšenične klice, lješnjak..pa eterična ulja poput ružmarina verbenona, smilja, bušina...i toplo preporučujem savjetovanje s aromaterapeutom koji ima iskustva u izrađivanju prirodne kozmetike.
- kod ožiljaka koji su zapravo veće ili manje rupe na licu nema puno koristi od kozmetike. Tu pomažu razni kozmetički tretmani poput lasera i dermoabrazija. Ako se odlučite uložiti u takve tretmane, dobro proučite način izvođenja tretmana, moguće nuspojave, ponudu po klinikama (cijene se dosta razlikuju) i pokušajte stupiti u kontakt s osobom koja je to prošla kako bi saznali iz "prve ruke" o djelotvornosti.
ŠTO MOŽEMO JOŠ UČINITI?
- prehrana - znamo da većina kožnih problema kreće "iznutra" zato je vrlo važno proraditi na prehrani. Izbaciti mlijeko i mliječne proizvode koliko je moguće i ubaciti što više omega 3-6-9 i vitamina C u prehranu. Za kožu je super kada se pročisti jetra a to možemo pomoću raznih detox savjeta kojima smo obasipani na sve strane, a moj savjet je čaj od čička i ulje crnog kima. Kada se jetra pročisti, mnogi kožni problemi se dosta smire (rozacea, akne, psorijaza..) očekujte veliko poboljšanje ali ne i revoluciju.
- strpljenje -činjenica da se ožiljci sporo tretiraju, nemojte da vas obeshrabri. Upornost, disciplina, smanjenje stresa, i redoviti liječnički pregledi (krv, jajnici, hormoni) mogu najviše pomoći. Zapamtite da je svaka koža drugačija i da različite metode nekima donose razočarenje a nekima uspjeh, bitno je izabrati jednu metodu njege koja odgovara tipu kože i provoditi ju najmanje godinu dana.
Patite li od ožiljaka od akni? Imate li koji savjet plus?
NAPOMENA: fotografija koju vidite je lice moje sestre koja pati od akni, ožiljaka i kao što vidite dlačica na licu. Možda nije adekvatan primjer za ovu temu ali kako se ne smiju posuđivati fotografije s neta, poslužila sam se onime što imam.
Oznake: masna koža, ožiljci, problematična koža, uklanjanje ožiljaka