subota, 18. travnja 2015.

KOZMETIKA ZA VRIJEME TRUDNOĆE I DOJENJA


O kozmetici za vrijeme trudnoće i dojenja sam ponešto pisala u ovom postu, no na mnogobrojne upite što koristiti, što izbjegavati, odlučila sam napisati još jedan post na ovu temu.
Tijekom trudnoće koža prolazi kroz brojne promjene što na tijelu (trbuh, bedra, grudi) te posebno na licu. Sada je vrijeme da dobro proučite svoju kozmetiku i pazite na sastav.

PRAVILO BROJ JEDAN: Zaštita od sunca!
Skoro svaka trudnica ima povećanu pigmentaciju kože što se najviše primjećuje u prva tri mjeseca. Kod nekih trudnica je izraženo vrlo blago i samo na nekim mjestima na koži dok se kod nekih  pojavljuje kao lokalizirane tamne mrlje poznatije kao melasma. Protiv ovog problema se teško boriti jer se radi o hormonima ali ono na što morate obavezno obratiti pažnju je UV zaštita. Najbolje je izbjegavati sunce i štiti se šeširima, naočalama i kremama s visokim SPF-om. Topla preporuka je da izaberete 100% mineralnu zaštitu od sunca (cinkov oksid i titanium dioksid), bez parabena i kemijskih filtera.

PRAVILO BROJ DVA: Prestanak tretmana! I to:


  • protiv celulita, sve što koristite u tu svrhu-izbacite. Malo niže ću napisati što je dozvoljeno u borbi protiv celulita
  • dubinski (kemijski) pilinzi, bilo da se radi o dermokozmetičkim tretmanima ili proizvodima za kućnu upotrebu 
  • liječenje akni i bora
  • samotamnjenje
  • sve vrste izbjeljivanja (zubi, dlačice..)

KOJE SASTOJKE NE KORISTITI? Dobro pročitajte popis sastojaka (klik) svoje kozmetike i izbacite:

  • Retinol i svi oblici vitamina A (retinol palmitat, retinoična kiselina..) (klik) Nalaze se u kozmetici protiv akni i bora.
  • AHA kiseline (glikolna, mliječna, bademova, jabučna,vinska itd). (klik) Sastojci proizvoda za nečistu kožu, pilinzima i ostaloj kozmetici namjenjenoj aknama,miteserima i borama.
  • BHA kiselina (salicilna). I jedne i druge ćete prepoznati jer u sastavu dolazi riječ "acid".Osnovni sastojak kozmetike za nečistu kožu.
  • PHA kiseline (klik) Slično kao AHA kiseline, dakle kozmetika za neujednačeni ten, mrlje, hiperpigmentacije, miteseri.
  • Aluminij i njegove soli koji su najčešće zastupljeni u dezodoransima
  • Formaldehid (lakovi za nokte)
  • Hidrokinon (sredstva za izbjeljivanje)
  • Benzoil peroksid (kozmetika za akne i problematičnu kožu)
  • DHA (Dihidroksiaceton), nalazi se uglavnom u kozmetici za samotamnjenje
  • Arbutin, nalazi se čak i u nekim čajevima poput Uvin čaja. Treba ga izbjegavati jer može izazvati pobačaj. U kozmetici se nalazi u proizvodima za izbjeljivanje i sprečavanje hiperpigmentacija.
  • Parabeni, ftalati- parabena ima svuda jer se koriste kao konzervansi dok ftalate možete pronaći najčešće u zubnim pastama pa nije loše preći na prirodne paste ili jednostavno napraviti svoju (klik)
  • Boje za kosu, ako baš morate bojati kosu, birajte prirodnije boje kojih danas postoji zaista veliki izbor
  • Eterična ulja (klik), za vrijeme trudnoće i dojenja izbjegavajte sva eterična ulja, osim u dogovoru s iskusnim aromaterapeutom koji može preporučiti samo ona eterična ulja koja se smiju koristiti za neku određenu tegobu kao na primjer mučnine ili glavobolje.
Vjerujem da vam je ovaj popis prilično dugačak i da se zapravo pitate što koristiti a posebno ako imate neki određeni kožni problem.Ne brinite, ima odličnih sastojaka koje možete koristiti bez obzira na tip kože.
ŠTO KORISTITI TIJEKOM TRUDNOĆE I DOJENJA?
  • Biljna ulja (klik): sa biljnim uljima pod uvjetom da su hladno prešana možete zaista sve. 
  • Za masnu kožu sklonu aknama odličan je izbor ulje lješnjaka, jojobe,suncokreta i avokada, a najbolje kada se napravi mješavina od barem dva ili tri ulja.
  •  Za osjetljivu, suhu kožu  izaberite biljna ulja argana, badema, koštice marelice, makadamija, shea maslac..Također je najbolje kada se napravi mješavina više ulja, ali slobodno izaberite samo jedno koje vam najviše odgovara tipu kože.
  • Protiv celulita u trudnoći i za vrijeme dojenja dozvoljeno je macerat gotu kole (klik) koje odlično djeluje i  protiv strija.
  • Kod strija, najvažnija je prevencija i tu je svejedno za koje biljno ulje ćete se odlučiti, najvažnije je redovito korištenje. Čisti shea maslac, kakao, kokos, badem...izbor je veliki ali pazite da su ulja hladno prešana.
  • Biljna ulja su najbolji izbor i kod dojenja jer nas bebe često puta lickaju po licu i onda nema straha da su liznule neku kemiju ili slično.
  • Kreme i ostala kozmetika: ukoliko niste pri volji koristiti ulja, preparate za njegu dobro proučite da ne sadrže neki od nepoželjnih sastojaka. Ponekad nije dovoljno da piše na ambalaži "prirodno" ili "bez parabena" jer ne garantira da se u sastavu ne nalaze sastojci koji u ovom periodu nisu preporučljivi.
  • Sredstva za pranje kose i tijela birajte i pročitajte sastav: izbjegavajte SLES (sodium lauryl) i SLS (sodium laureth sulfate) jer isušuju kožu i kosu. Nalaze se u šamponima,gelovima za tuširanje i umivanje, te nekim zubnim pastama.

Za kraj, u trudnoći i za vrijeme dojenja nije vam potrebno ništa osim UV zaštite i dobre hidratacije vrijednim sastojcima. Sve kožne probleme(akne, bore, strije, celulit..) ostavite na miru i za njih će biti vremena kada ćete im se intenzivno posvetiti. 

Nadam se da je ovaj post odgovorio na brojne upite a ukoliko imate pitanja slobodno ih ostavite u komentarima. 

P.S. u trudnoći i dojenju se koža zaista mijenja i žene su tada najljepše, uživajte u tome :)


24 komentara:

  1. Odlican post! Ovo otprilike znam, ali sto ako se neki od ovih sastojaka krije pod ingredients u nekom cudnom obliku i nazivu, nikad nisam sigurna. Jako me zanima mogu li u trudnoci za hidrataciju koristiti serume, npr Caudalijev SOS? Hodam okolo sva perutava i suha ;-)

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Prije kupovine i korištenja, dobro je proguglati sastojke ali uglavnom sve što služi hidrataciji je ok pa tako i serumi. Dodati ću u post najčešće nazive sastojaka koji se trebaju izbjegavati. Caudalie SOS serum je ok.

      Izbriši
  2. Svaka čast na postu! U principu ni sada ne koristim ništa od tih stvari osim što na parabene ne obraćam naročito pažnju.

    OdgovoriIzbriši
  3. U principu ništa od ovoga neće izazvati smetnje u trudnoći. Na većini kozmetičkih proizvoda koji sadrže salicilnu kiselinu i neki oblik vitamina A (retinoli, retinoidi, tretinoidi, bla...) stoji napomena da se ne koriste u trudnoći iako najverovatnije neće nikom izazvati probleme. Vitamin A peroralno je naravno striktno zabranjen, zapravo je trudnoća zabranjena tokom terapije vitaminom A i sve je od toga poteklo. Neke količine vitamina A u kozmetici ni nemaju mogućnost penetracije, a kolike god da su količine, one su zanemarljive. Isto je velika zabluda da će se nešto loše dogoditi korišćenjem A/B/PHA, formaldehida takođe u lakovima takođe, farbanjem kose... Nažalost, danas trudnica izgleda kao jedini izbor ima je da se po ceo dan plaši svega i svačega i trudnoću provodi u konstantnom razmišljanju da li je štetno ovo ili ono. Ili da se brani od konstantnih napada ili pitanja dušebrižnika "kako smeš pa trudna si jel znaš da je štetno piti mlaku vodu na prazan stomak dok stojiš na desnoj nozi i satom na levoj ruci".

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Što se tiče štetnosti u trudnoći - teoretski mogućnost da naškodi količina oblika vitamina A u kovecionalnim proizvodima je neznatna.Dokazano je da veća količina vitamina A uzeta oralno može naškoditi plodu (primjerice ako se pije Roaccutane). Zbog toga su rađena dodatna istraživanja na životinjama i potvrđena je mogućnost da i kreme sa vitaminom A mogu djelovati na isti način tj. vitamin A može preći u krv ploda. Količina je u postotku zaista mala, ali je prenošenje studijama potvrđeno.
      Kako u mnogim stvarima tako su i tu mišljenja podijeljena, ali obzirom na i najmanji rizik - savjetuje se da se retinoidi izbjegavaju u trudnoći i par mjeseci prije.
      S druge strane potvrđeno je da retinoidi čuče u organizmu dvije godine i toliko treba da se organizam "očisti", čak se savjetuje da i muškarci koji su na retinoidima ne rade bebe:)
      Lijekovi se dijele na 4 kategorije vezano uz trudnoću - A (dozvoljeno), B, C, D i X (strogo zabranjeno). Airol je u kategoriji C. Postoje oblici vitamina A koji su u klasi X - recimo spomenuti lijek Roccutane.
      Koliko sam ja uspjela pročitati na svim medicinskim i popularnim medicinskim siteovima se naglašava da u praksi nije još uvijek prijavljen niti jedan slučaj da se zbog upotrebe Retin A ikada dogodio slučaj rođenog malformiranog djeteta.
      Evo jedan članak sa korisnom tabelom oko jačine ovih preparata..
      http://www.skinacea.com/retinoids/types-of-retinoids.html#.UXXFv0oy2jg
      Izotretinoin (vrsta retinola) je teratogen što znači da u trudnica izaziva deformacije ploda stoga se nikako ne smije koristiti u trudnica, kao i u žena fertilne dobi, osim ukoliko ne koriste sredststva za kontracepciju pod liječničkom kontrolom četiri tjedna prije, tijekom i mjesec dana nakon liječenja. Dokazane su abnormalnosti ljudskog fetusa vezane za primjenu izotretinoina: hidrocefalus, mikrocefalus, abnormalnost vanjskog uha (vanjski slušni kanali su premali ili ih uopće nema), mikroftalmija, abnormalnosti srca i krvnih žila, facijalna dismorfija, abnormalnosti timusa, manjak paratiroidnog hormona i malformacije malog mozga. Također, izotretinoin ne smiju uzimati dojilje.
      Kseline, posebno salicalna(BHA) je strogo zabranjena jer može izazvati krvarenje (oralnim putem aspirin, andol..)a ne treba riskirati niti dermalno. Formaldehid izazova teške alergije i dokazano je kancerogen mada mu koncetracija u lakovima nije toliko visoka ali znam puno slučajeva gdje je izazvao teške alergije.
      Moje osobno mišljenje je da se svatko može suzdržavati od nekih sastojaka za vrijeme trudnoće i dojenja bez obzira o istraživanjima jer da sam trudna, ne bih riskirala a posebno ne kada ima toliko dobrih i vrijednih 100 posto prirodnih sastojaka koji su neškodljivi.

      Izbriši
    2. Potpuno se slažem sa uncleabadash, opustite se žene i uživajte, prikupljajte energiju za kasnije. Ne znam kome je u interesu to zastrašivanje trudnica...

      Izbriši
  4. Nakon pet trudnoca mogu samo reci da trudnice koje uzimaju hormonski nadomjesnu terapiju (ja pijem eutyrox)obavezno koriste kreme sa zastitnim faktorom u.protivnom riskiraju ruzne fleke po licu.Sto se tice ostale kozmetike,kiselina i dr.pustite ih po strani i uzivajte,jer svaka trudnica zraci i sjaji na svoj nacin.I nikad ne bih koristila nesto za sto postoje/ne postoje indicije o stetnosti za bebu.Opustite se i uzivajte....

    OdgovoriIzbriši
  5. Slažem se s prethodnim komentarom, nakon dvije trudnoće mogu potvrditi kako se koža proljepšava i nikada mi nije bila ljepša nego u vrijeme trudnoće i dojenja. Slažem se i sa Dear skin komentarom da čemu riskirati i forsirati nešto što ima imalo sumnje u to vrijeme a ne znači da se trudnice plaše ili konstantno razmišljaju o štetnim stvarima. Zna se što se smije a što ne, sve ostalo svaka žena zna da su bapske priče. Odličan post!

    OdgovoriIzbriši
  6. Odličan post i mislim da će puno pomoći curama/ženama u trudnoći :) Ja sam baš dosta pazila sa preparativom. Moram priznati da je meni u trudnoći svejedno lice znalo bit koma, a znalo je bit i perioda kad je bilo divno :)

    OdgovoriIzbriši
  7. U vrijeme trudnoće koristila sam za njegu lica JMO serum s vit.C i SVR kremu s spf 50. Za noćnu njegu je bio isti serum i uljna mješavina. Uvijek imam puno ulja doma pa svašta muckam. Noge i guzu sam mazala uljem bršljana, a ostatak tijela mješavinom avokada,marelice i argana

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Odlično, u trudnoći su najpoželjnija ulja , prirodna kozmetika i visoki SPF.

      Izbriši
  8. Hvala na postu :) Trudnica sam, tenutno koristim Olivalovu ekstra hidratantnu kremu s uljem smilja i bla sam zadovoljna s njom. I danas spazim da u sastavu ima salicylic acid, doduše pri dnu, ali ima. Jel to sad sigurno ili ne?

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. To je vjerojatno vrlo mala koncentracija da bi bila štetna i vjerojatno u ovoj kremi ima svojstvo aditiva ili antiseptika.Ne znam što bih ti preporučila, vjerojatnoje mala koncentracija a opet BHA u trudnoći nisu poželjne.

      Izbriši
  9. Odličan post draga :D Ne znam za druge, ali kad budem bila u drugom stanju zaobilazit ću sve za što postoji i samo mala sumnja da može naštetiti plodu. Mislim da nema potrebe riskirati jer posljedice mogu biti katastrofalne.

    OdgovoriIzbriši
  10. Hej, jesi ti sigurna za glikolnu kiselinu da se ne smije? Jer ja znam samo za salicilnu i kad sam ostala trudna raspitivala sam se i stoji da se glikolna smije koristiti, ja sam prva tri mjesec akoristila biodermin sebium serum.

    OdgovoriIzbriši
    Odgovori
    1. Glikolna kiselina i ostale AHA kiseline imaju veliki rizik za iritacije, crvenilo, peckanje ali nemaju rizik u kozmetičkim proizvodima kao salicilna kiselina ali mogu uzrokovati preosjetljivu kožu a time i rizik od jačih hiperpigmentacija. Ako se baš mora koristiti neki eksfolijans onda bolje C vitamin ili PHA kiseline.

      Izbriši
  11. Mozes li preporiciti neke proizvode imenom zavtrudnice i dojilje? Ja se nisam farbala,ni mazala ikakvom kremom za tijelo u vrijeme trudnoce i.sad dok dojim,osim onom za lice i ne sminkam se ako nikuda ne izlazim iz kuce. Isto jako malo stavljam.sampona za kosu u gela za tusiranje. Uglavnom sjeda sam pa sam se morala ofarbati za krstitke djeteta a meni prirodni proizvodi nazalost ne djeluju. Citam tvoje recenzije i kako nikad nisam koristila niti skupu kozmetiku niti ovu za pomladjivanje razmisljala.sam da bih sad mogla poceti ali posto dojim vidim da ce to pricekati.Uglavnom blizi mi se 40-a imam pigmentaciju svajo ljeto na licu,stitnjaca me muci i bas am nakon druge trudnoce posto ne spavam uopce zbog bebe vidno propala u licu i mislim da moje geslo ne prckaj puno,samo najobicniju kremu na lice a koza se hrani iznutra zdravim namirnicama vise ne ide. Bilo bi lijepo kad bi napravila i koju recenziju jeftinijih a vjerujem jednako kvalitetnih proizvoda kao ovih markiranih jer rijetko si tko moze u danasnje vrijem priustiti kremu od 500kn. Hvala.

    OdgovoriIzbriši
  12. Da li se može viši Dercos za masnu kosu koristiti u trudnoći, da li neko ima iskustva? Hvala

    OdgovoriIzbriši
  13. Pozdrav,

    Dali se smije koristiti ovaj dm-ov proizvod za izbjeljivanje mrlja na licu? http://www.dm-drogeriemarkt.rs/rs_homepage/lepota/798756/nega_lica.html
    U 25 sam tjednu trudnoce i na licu su mi se ispod ociju pocele stvarati smedkaste mrlje? Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru.
    L.P

    OdgovoriIzbriši
  14. Imam seboreju koristim s+l active šampon zatim njihov sapun SAp za pranje lica i attiva bronze kremu za lice ,imam dermatitis po tjemenu i čelu ,u sedmom sam tjednu dali je dozvoljeno te proizvode koristiti u trudnoći,inace njihove proizvode koristim 3 god i dobri su mi

    OdgovoriIzbriši
  15. Da li se smije koristiti glicerinska krema za ruke?

    OdgovoriIzbriši
  16. Pozdrav, molila bi vas pomoc. Da li smijem koristiti etericno ulje lavande i cajevca u kupki za ruke( par kapi u zdjelici vode sa octom) dok dojim? Naime to mi jedino pomaze za disahrozu na rukama, otvataju mi se i rane a dermatolozi mi samo daju kortikosteroide. Navedena prirodna mjesavina jedina pomaze ali ne znam da li dmijem to sada koristiti

    OdgovoriIzbriši
  17. Pozdrav, molila bi vas pomoc. Da li smijem koristiti etericno ulje lavande i cajevca u kupki za ruke( par kapi u zdjelici vode sa octom) dok dojim? Naime to mi jedino pomaze za disahrozu na rukama, otvataju mi se i rane a dermatolozi mi samo daju kortikosteroide. Navedena prirodna mjesavina jedina pomaze ali ne znam da li dmijem to sada koristiti

    OdgovoriIzbriši